136
20 shares, 136 points

Во Калифорнија не се произведуваат и возат само електрични автомобили, туку очигледно има поклоници и на традиционалниот погон. Доволни се само пет. Во толку примероци ќе се произведе Rezvani Beast Alpha X Blackbird.

Бизнисот со екстра мали серии не познава кризи. Последен доказ за тоа е Rezvani Beast Alpha X Blackbird, со свои 700 КС. Компанијата стартуваше во 2014 година во Оринџ Каунти, Калифорнија. Планот беше да се конструираат и произведуваат чистокрвни спортски автомобили. Не е далеку од тоа Rezvani да се нарече „американски Lotus.

Rezvani Beast Alpha X Blackbird 1

Сите модели се конструирани и дизајнирани во САД, добавувачи и партнери има низ цел свет. Последниот модел е Rezvani Beast Alpha X Blackbird, со цена од 225.000 долари или околу 180.000 евра. Името, барем едно од многуте, инспирирано е од борбениот авион Lockheed SR-71 „Blackbird“.

Кусото меѓуоскино растојание ветува голема забава при ловеќе свијоци

Со каросерија долга 4,14 метри и меѓуоскино растојание од само 2,35 метри, „црната птица“ тежи само 950 килограми. Со 2,5-литарски мотор кој е дотеран во Cosworth и доведен до 700 КС, Alpha X Blackbird спринтува до 60 милји на час за 2,9 секунди. Моторот ги испорачува своите њутнметри до секвенцијален менувач. По желба може да се добие шестстепен мануелен менувач.

Rezvani Beast Alpha X Blackbird 3

Дизајнот на карбонската каросерија носи потпис на Самир Садиков. Посебен детал се линиите во светлозелена боја на делови од каросеријата. На списокот на опции не отсуствуваат и карбонски сопирачки.

Rezvani Beast Alpha X Blackbird 2

Од Beast Alpha X Blackbird geben ќе се изработат само пет примероци. Еден веќе е испорачан на шампионот во боречки вештини и актер Рампејџ Џексон.

Mustang Bullitt и Edge ST само за американскиот пазар

Цело американско село живее во рели – во рекламата за Audi


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
20 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format