176
23 shares, 176 points

На југот на Англија е откриен контејнер полн со резервни делови за ретки олдтајмери. Нивната вредност се проценува на преку еден милион евра. Скапите делови ќе бидат понудени на наддавање на крајот на јуни

Во овој „ковчег со богатство“ се наоѓаат голем број скапи резервни делови за модели од италијанските марки Ferrari, Maserati и Abarth. Станува збор за модели што се вистинска реткост и достигнуваат рекордни вредности при продажба, од типот на Ferrari 250 SWB, 250 GTO, 275, Competition Daytona, F40 и 512LM, или Maserati 250F и голем број други тркачки автомобили од легендарни италијански марки.

Најмногу зачудува тоа што повеќето резервни делови уште се наоѓаат во оригиналните дрвени сандаци од 1960-те години или во оригиналните кутии, завиткани во мрсна хартија. Крис Раутлеџ, директор на познатата аукциска куќа Којс, којашто располага со деловите, коментира: „Невидено е нешто во толкав обем и со толкава важност и реткост на автомобилите за коишто деловите се наменети. Зборуваме за делови вредни најмалку еден милион фунти, а веројатно и повеќе. Досега немам видено вакво нешто.“

Ова своевидно аладиново богатство несомнено ќе го привлече вниманието на најголемите колекционери. Откриени се жичени бандажи во оригинална дрвена кутија, карбуратори во мрсна хартија, издувни гранки, ладилници, арматурни табли, секаков вид делови. Неколку денови ќе бидат потребни само за деловите да се внесат во каталогот за наддавањето. Раутлеџ додава: „Се чувствувам како Хауард Картер по откривањето на гробницата на Тутанкамон во 1922 година. Зад секоја кутија што ќе ја подигнам се крие друга кутија што е уште поинтересна.“

Деловите биле дел од приватна колекција, чијшто сопственик починал одамна. Наддавањето ќе се одржи на 29-ти јуни, ден пред традиционалното наддавање на Којс во Бленхајм Палас.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

176
23 shares, 176 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format