146
24 shares, 146 points

Јапонските медиуми известуваат околу можноста за раскинување на алијансата меѓу Nissan и Renault. Уште во текот на денов, Карлос Кон ќе добие отказ и од Mitsubishi

По притворањето и отпуштањето на топ-менаџерот Карлос Гон, јапонскиот производител на автомобили Nissan ја става под знак прашање и натамошната алијанса со францускиот концерн Renault. Тоа го најавил шефот на Nissan, Хирото Саикава, според информацијата што ја објави јапонската агенција „Кјодо“, повикувајќи се на анонимен извор. На состанок со вработените, Саикава го изнесол ставот дека алијансата со Французите, во којашто спаѓа и Mitsubishi, повеќе не е достојна.

Гон, кој уште фигурира како шеф на управниот одбор во Renault, беше притворен на 19-ти ноември, а во минатиот четврток му следеше и отказ од Nissan. Според интерните истраги, тој и уште еден менаџер, кој исто така се наоѓа во притвор, пријавувале погрешни износи на нивните плати во официјалните извештаи до јапонската берза, односно пријавуваните плати биле далеку под реалните вредности. Јапонските медиуми објавија дека Гон во периодот од 2011 до 2016 година затаил 5 милијарди јени, односно околу 40 милиони евра.

Според непотврдени објави во јапонските медиуми, Гон ги отфрла обвинувањата. Јапонското казнено право предвидува притворот да трае најмногу три недели, доколку не започне судска постапка.

На француската страна е почувствителен проблемот, затоа што државата поседува акции во автомобилскиот концерн Renault

Јапонскиот економски дневник „Никеи“ денес објави нова информација, дека Гон осум години не плаќал пензиско осигурување, во вкупна висина од околу 8 милијарди јени. Според јапонското обвинителство, Гон морало да го наведе тоа во извештаите до берзата.

Renault започна интерна истрага против сé уште актуелниот шеф, во којашто главно се бараат докази за евентуално притајување имот на фирма. Тоа во неделата го изјави францускиот министер за економија и финансии Бруно Ле Мер, отфрлајќи какви било сомнежи околу случајот. Државата има извесно влијание во Renault, затоа што поседува удел од 15 проценти во компанијата.

Renault учествува со 43,4 проценти во Nissan и со 34 проценти во Mitsubishi. Наспроти тоа, Nissan поседува 15 проценти од акциите во францускиот автомобилски концерн, но не располага со право на одлучување.

Renault во Париз докажува дека електропогонот е сегашност

Renault создава острови што се независни од фосилни горива

Nissan Qashqai со бензински мотор од Mercedes A-Class

Британците ценат дека Nissan Qashqai е нивниот најдобар автомобил

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
24 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *