146
19 shares, 146 points

Renault Megane R.S. Trophy-R постави нов рекорд за сериски автомобили со преден погон на легендарната Нордшлајфе на Нирбургринг. Францускиот возач Лорен Хургон ги совлада 73-те свијоци на патеката долга 20,6 километри за време од 7:40,100 минути.

Станува збор за посебна варијанта од неодамна претставениот Megane R.S. Trophy со смалена тежина. „Trophy-R“ ќе стартува со продажба кон крајот на годината и ќе биде достапен во серија ограничена на само неколку стотини примероци.

Спортскиот компакт развиен од Renault Sport располага со иста моќност од 300 КС од 1,8-литарскиот турбо бензинец како „Trophy“, но е за околу 130 килограми полесен. На тоа следуваат и вешти преправки и дотерувања на подвозјето и во аеродинамиката.

Започна Renault Twingo Cup, победа на Мартин Делев

Renault EZ-Pod: Кога одењето пеш ќе излезе од мода

Renault Captur II пристига годинава, има и две хибридни верзии

Renault поаѓа во освојување на светот со доставни возила


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
19 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *