140
22 shares, 140 points

Уште една свежа идеја поврзана со „каршерингот“, којашто би можела да наиде на солидна прифатеност. Ikea започна соработка со Renault со своите салони за мебел во Франкија. Купувачите на мебел во текот на целото работно време и во текот на целата седмица можат да изнајмат доставно возило директно во салонот.

До септември, Renault ќе испорача 300 транспортери. Цените за изнајмување уште не се објавени, но бидејќи станува збор за „carsharing“, тие ќе бидат малку повисоки од такси превоз. Како водечки производител на електрични автомобили во Европа, а заедно со Nissan и во светот, Renault планира целиот возен парк од транспортери во салоните на Ikea да го префрли на електричен погон. Дотогаш ќе се работи на поставување станици за полнење.

Еден час користење на возило на Renault Mobility чини седум евра

Францускиот производител има огранок којшто е специјализиран за ваков вид услуги, Renault Mobility. Во Франција има вкупно 180 возни паркови со возила коишто можат да се изнајмат на само неколку минути и директно на улица. Лоцирањето на најблиското возило и отклучувањето се врши преку мобилна апликација. Еден час користење на овие возила чини седум евра, вклучувајќи осигурување и ограничување на 100 километри.

Renault развива нова батериска техника за 2025 година

Renault и Dacia со историски рекорд од 3,8 милиони продадени возила

Renault Zoe најеколошки користен автомобил според What Car

Renault Kangoo Z.E. доставува товар возејќи на батерии

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
22 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743