165
21 shares, 165 points

Во време кога сцената се раздвижува околу новите Clio и Captur, француската марка не го запоставува врвот во својата понуда. Renault Espace, некогаш ван, денес кросовер, доби систем за полуавтоматско возење, матрични диодни светла и нова маска.

Renault Espace влегува во новото моделско годиште со плус неколку системи за асистенција, меѓу кои систем за полуавтоматско возење и самостојно запирање и поаѓање во колона, како и нов инфо-забавен систем со пристап на интернет Easy Link. Важен новитет се и диодните матрични светла, кои Renault ги вградува првпат и кои автоматски го приспособуваат снопот според ситуацијата.

Новиот Espace се препознава однадвор по преработениот преден браник, со промени во отворите за воздух и хромирана лајсна што оди по целата ширина на возилото. Промени има и во задната заштитна облога за подвозјето.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Меѓу системите за асистенција се нуди и предупредување при излегување наназад, автоматско паркирање што го презема и додавањето гас и запирањето, систем за самостојно запирање со препознавање пешак и со систем за следење лента.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Вчитувањето на новите карти и на софтверот за навигацијата сега се врши преку интернет, како кај паметен телефон. Со новиот дисплеј од 9,3 инчи беа потребни и промени во средишната конзола. Во неа сега се наоѓа и затворена преграда, како и можност за безжично полнење. Прекинувачите за климата исто така се нови.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Во повисоките нивоа на опрема работат дигитални инструменти со пречник од 10,2 инчи, вклучувајќи навигација со тридимензионален приказ. Озвучувањето од традиционалниот партнер Bose сега користи посилни звучници и нуди пет програми за избор на звукот.

Најоригиналниот француски автомобил денес – што е подобар од СУВ

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *