148
20 shares, 148 points

Renault лани ја зголеми продажбата за тринаесет проценти, меѓу другото и со одличната продажба во Иран. Групацијата PSA Peugeot Citroen исто така постигна пораст во продажбата, но заостана зад домашниот ривал.

Групацијата Renault во минатата година продаде 3,18 милиони возила на глобално ниво. Никогаш во историјата Renault нема продадено повеќе возила. Порастот во продажбата изнесува над тринаесет проценти.

Renault може да биде сосема задоволен од продажбата на европскиот пазар, кадешто од двете марки на групацијата се продадоа 1,8 милион возила или за 11,8% повеќе отколку преклани. Секое десетто новопродадено возило на европскиот пазар е од марките Renault и Dacia. Французите се на второто место, веднаш зад Volkswagen. Најголем единечен пазар е Франција со над 650.000 возила, потоа следи германскиот пазар со близу 200.000 возила.

Поттик даде и иранскиот пазар, со близу 110.000 продадени возила или двојно повеќе отколку во 2015 година. Вториот француски производител, групацијата PSA, лани исто така забележа пораст во продажбата, со 3,15 милиони возила од марките Peugeot, Citroen и DS. Тоа е најдобра продажба за групацијата од 2010 година. Renault пред една година заостануваше зад PSA, годинава се сменија местата.

Трета марка во групацијата e Renault Samsung Motors, којашто со вкупно 110.000 продадени возила на азискиот пазар забележа пораст од близу 40 проценти.

Продажба на најголемите пазари за групацијата Renault
(Renault, Dacia, Renault Samsung Motors)

    Продажба 2016
1 Франција 651,778
2 Германија 198,609
3 Италија 190,610
4 Шпанија 170,272
5 Турција 169,236
6 Бразил 149,977
7 Велика Британија 138,642
8 Индија 132,235
9 Русија 117,227
10 Јужна Кореја 111,087
11 Иран 108,536
12 Аргентина 99,097
13 Белгија и Луксембург 92,247
14 Мароко 61,726
15 Алжир 61,249

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
20 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813