164
21 shares, 164 points

Сопственикот на Red Bull се заканува со заминување од формула 1 доколку не склучи договор за испорака на мотори со Audi. Тоа го изјави Лука ди Монтеземоло за италијанскиот „Ла Република“.

Red Bull досега повеќепати укажуваше дека не го исклучува своето повлекување од кралицата на мотоспортот, првенствено поради разочарувачките перформанси со актуелните мотори од Renault. Даниел Рикардо и Даил Квјат во оваа сезона заедно имаат освоено само 23 бодови. Францускиот производител на автомобили стравува од последици врз репутацијата и исто така размислува за повлекување од формула 1. Во отсуство на снабдувач со мотори, во тој случај и Red Bull ќе замине.

Дитрих Матешич, прв човек во тимот, ќе ги преземе сите напори да го добие договорот со Audi. Поранешниот шеф на Ferrari, Лука ди Монтеземоло, за италијанскиот весник „Ла Република“ изјави: „Знам дека Матешич размислува да го продаде тимот. Заеднички пријател ми соопшти дека тој ќе ги замине доколку не успее договорот со Audi.“

Во минатата сезона Red Bull заврши на второто место во конкуренција на конструктори со Себастијан Фетел и Рикардо. По четирите трки во оваа сезона, тимот се наоѓа на четвртото место со огромен заостаток зад Mercedes, Ferrari и Williams.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
21 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format