137
18 shares, 137 points

Британците веќе го нудат Range Rover со продолжена каросерија, а постои и модел со хибриден погон. Единствено преостана двата модела да се спојат во едно. Премиера на салонот во Пекинг.

Кинезите сакаат кога автомобилите се долги, но ги почитуваат и современите погонски технологии. Оттука, единствениот логичен потег на Land Rover беше да ја спои продолжената каросериска изведба на Range Rover со дизелскиот хибрид и да го понуди моделот како премиера на салонот во Пекинг.

Погонската спрега ја сочинуваат трилитарски турбодизел со 292 КС и електромотор со 48 КС, што дава системска моќност од 340 КС и вртежен момент од 700 њутнметри. За преносот на сила служи автоматик со осум степени. На батерии може да се вози до два километри, со брзина до 48 километри на час. Фабричката потрошувачка на хибридниот Range Rover LWB изнесува 6,4 литри.

Каросеријата на моделот е продолжена за 14 сантиметри во споредба со стандардниот модел, за повеќе простор на задната клупа. Место класична клупа, за назад може да се нарачаат и две одделни седишта за уште поголем комфор во возењето.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743