159
21 shares, 159 points

Мајсторот за спектакли го има следниот одушевувачки подвиг. Range Rover овојпат избра патека за скијачки спустови, не која било, туку патеката во Швајцарија по којашто се вози легендарниот „Инферно Мурен“. За подвигот беше ангажиран и соодветна возачка ѕвезда: Стиг од оригиналниот Топ Гир.

Брзини до 155 километри на час, висинска разлика од 2.170 метри и спустови по надолнини до 75 проценти – не остана нешто што Range Rover Sport не успеа да го мине на последниот во серијата спектакуларни подвизи. Сето ова се случуваше на една од најпредизвикувачките патеки за скијачки спустови, на легендарната Мурен во Швајцарија, кадешто секоја година се одржува „пеколната трка“.

Секако дека Range Rover Sport е првото сериско возило во светот што се пуштило по оваа патека. Зад воланот беше Бен Колинс, познат како „Стиг“ од оригиналната серија „Топ Гир“, кој патеката долга 14,9 километри ја мина за 21 минута и 36 секунди. Совладувајќи висинска разлика од 2.170 метри и верно следејќи ја рутата на „Инферно Мурен“, Колинс се соочи со сите можни услови, од снег и мраз, преку чакал, трева и раскршен асфалт, до кал. Тие пречки Range Rover веќе одамна ги има совладано. По спустот, Колинс изјави: „Ова сигурно е најтешката патека што ја имам совладано во животот.“ Зарем смее да биде понаку?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743