147
19 shares, 147 points

Nissan произведе повеќе примероци од кросоверот Qashqai во Европа отколку од кој било друг модел во последните три децении. Досега рекордот го држеше Micra.

Продукцијата на популарниот кросовер во фабриката на Nissan во Велика Британија го надмина досегашниот рекорд на Micra, со 2.368.705 произведени примероци за помалку од десет години. Во целата историја на британската автоиндустрија не постои друг автомобил што за толку кус период успеал да ја надмине бројката од 2 милиони произведени примероци.

Qashqai го надмина рекордот што досега го држеше Micra со близу 2,4 милиони произведени примероци за 18 години
Qashqai го надмина рекордот што досега го држеше Micra со близу 2,4 милиони произведени примероци за 18 години

Ваквиот експресен успех на Qashqai се должи на фактот што моделот создаде комплетно нов сегмент на возила при неговата пазарна премиера во 2010 година и придонесе значително за зголемувањето на уделот на Nissan на европскиот пазар. Qashqai е најпродаван модел на марката во Европа и воопшто најпродаван кросовер на континентот. Марката го направи вистинскиот чекор со тоа што им препушти на дизајнерите и инженерите во центрите на Nissan во Велика Британија да го развијат овој модел.

Во Сандерленд дневно се произведуваат по 1.200 примероци од Qashqai, што значи дека нов примерок излегува на секои 62 секунди или вкупно 58 возила на секој час. Лани во септември, втората генерација на Qashqai постави рекорд како модел од британска продукција што за најкусо време ја надминал бројката од половина милион возила.

Не е случајно тоа што Nissan избра Qashqai да биде прв модел што од следната година ќе биде достапен со технологијата за автономно возење на марката. Во почетната фаза, автомобилот ќе може да ја користи оваа технологија во услови на густ сообраќај по автопат.

Во Сандерленд моментно се произведуваат кросоверите Qashqai и Juke, електричниот Leaf, Note и Infiniti Q30. Актуелната Micra пристига за европскиот пазар од фабриката на Nissan во Индија. Следната година пристига новата генерација на моделот, чиешто производство ќе се одвива во Франција.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
19 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743