157
20 shares, 157 points

Најголемиот пазар за автомобили во светот првпат забележа зголемување во продажбата за јуни, по цела една година во негативен тренд. Причина за растот може да биде и тоа што продажбата во ланскиот јуни беше мошне слаба.

Кинескиот пазар на автомобили повторно расте, откако пред една година започна негативниот тренд. Претходно, Кина бележеше непрекинат раст во период од повеќе од две децении. Во јуни се продале 1,8 милион патнички автомобили или за 4,9 повеќе возила отколку во истиот месец лани.

Кина е особено важен пазар за големите светски производители. За Volkswagen и неговата премиум марка Audi, кинескиот пазар е најголем и најважен автомобилски пазар во светот. Истото важи и за Mercedes или BMW.

Царинскиот спор меѓу САД и Кина предизвика несигурност меѓу купувачите на автомобили во земјата, што доведе до соодветно намалување на продажбата. Покрај тоа, кинеската економија повеќе не бележи толку рапиден пораст како во минатите години.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *