143
26 shares, 143 points

Производителот на спортски автомобили Porsche планира дополнително да заработи шест милијарди евра до 2025 година, заради финансирање на скапата офанзива со електрични автомобили

Porsche ќе ја зголеми својата оперативна добивка до крајот на 2025 година за 6 милијарди евра, за на тој начин да го финансира преориентирањето кон производство на електрични автомобили. Тоа значи дека во периодот меѓу 2018 и 2025 година, Porsche секоја година ќе заработува околу 750 милиони евра повеќе отколку што беше планирано досега.

Porsche Mission E 2, електрични автомобили

За постигнување на таа цел ќе се подобрува ефикасноста, ќе се смалуваат трошоците и ќе се зголемува приходот од новите бизниси, како што се дигиталните услуги. Тоа е неопходно заради задржување на маржата на добивка во висина од 15 проценти, којашто ја одреди концернот Volkswagen.

Клиентите нема да ги плаќаат екстра трошоците за електричните автомобили на Porsche

Преку заштедата, Porsche ќе ги надомести огромните трошоци коишто произлегуваат при развој и производство на електрични автомобили. Производствените трошоци на првиот модел на Porsche кој за погон користи само струја, Taycan, повисоки се за 6.000 до 10.000 евра по возило. Taycan почнува со продажба веќе в година.

Преку оваа масивна заштеда, Porsche практично ќе ги ослободи сопствениците на Taycan и на останатите модели од плаќање на дополнителните трошоци.

Тајкун, Таркан, Тајкан: Електричниот Porsche доби име

Кавалкада на Porsche го полираше македонскиот асфалт

Porsche ги напушта дизелите, преоѓа на хибриди и батерии

Секое четврто Porsche во 2025 ќе биде на струја или хибрид


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

143
26 shares, 143 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format