142
19 shares, 142 points

Првиот Porsche на батерии не го пропушти Фестивалот на брзината во Гудвуд. Возачката ѕвезда Марк Вебер коментираше: „Неверојатно е колку моќно повлекува Taycan

Porsche Taycan е на турнеја, во којашто за три недели ќе посети три континенти. Прототип на електричниот автомобил на Porsche имаше настап на Фестивалот на брзината во Гудвуд, со покрив како британското знаме и со Марк Вебер зад воланот.

Долгогодишниот пилот во формула 1 коментираше за возилото: „Неверојатно е колку моќно повлекува Taycan. Начинот на кој поаѓа Taycan и забрзувањето во секој момент се зачудувачки дури и за возач од највисок калибaр.“

Кина, Велика Британија и САД се трите пазари на кои се очекува најголема продажба на Porsche Taycan

Кинескиот возач Ли Чао имаше сеанса со електричниот Porsche во минатата седмица. Овој пилот во азискиот куп со Porsche Carrera извозе неколку кругови во центарот на спортската марка во Шангај. Следниот настап е на 13-ти и 14-ти јули, кога фабричкиот возач Нел јани ќе го вози Taycan во финалето на сезоната во формула Е во Њујорк.

Премиерата на електричниот автомобил е најавена за септември, а испораките ќе стартуваат пред крајот на годината. Со повеќе од 600 КС и погон на сите тркала, Taycan забрзува како тркачки автомобил, но поседува и досег колку автомобил со обичен погон. Техниката во возилото подржува користење брзи полначи за батеријата со капацитет од 90 kWh.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
19 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *