155
21 shares, 155 points

Porsche вози по лентата за престигнување и со 63.500 возила во првото тромесечје продаде за 6% повеќе возила отколку во истиот период лани. Спортската марка годинава го има најуспешниот прв квартал во историјата. Менаџментот не ги толкува рекордните продажби толку еуфорично и очекува годинава да ја заврши со слични резулати како лани.

Најмногу напредува Panamera, чијашто продажба пораснала двојно. Новата генерација на спортската лимузина се појави лани и досега има стартувано на сите пазарни региони во светот. Три од секои пет продадени примероци од Panamera на европскиот пазар имаат хибриден погон.

Секој трет продаден Porsche е Macan, матичниот 911 не се продава ниту половина колку теренецот

Најпродаван модел е Macan, кој за три месеци има постигнато повеќе од 23.000 продажби на светскиот пазар. Секој трет продаден автомобил на Porsche е Macan. Матичниот модел на марката од Цуфенаузен, Porsche 911, наскоро ќе стартува во новата моделска генерација. И покрај тоа, 911 се држи добро со 9.600 продадени примероци и раст од 35 проценти.

Меѓу регионите, главен е американскиот пазар, кадешто Porsche постигна зголемување од 10 проценти и покрај неповолната ситуација за концернот Volkswagen. Во Европа и на домашниот пазар, спортската марка напредуваше со раст од по осум проценти. Единствено заостанува кинескиот пазар, кадешто продажбата се зголемила за само три проценти, со вкупно 18.672 испорачани возила до март.

Секое четврто Porsche во 2025 ќе биде на струја или хибрид

Швајцарец е заслужен за првите нарачки од Porsche пред 70 години

Идниот Bentley Flying Spur на платформа од Porsche Panamera

Porsche вложува шест милијарди евра во електрични автомобили

Купувачите на Porsche Panamera преферираат хибриден погон


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
21 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813