139
19 shares, 139 points

Фабриката на Porsche во Лајпцих се проширува по петти пат. Со 600 милиони евра се обезбедува иднината на фабриката како центар за електричните модели на спортската марка. Следната генерација на Macan ќе излегува оттаму – со погон со електромотори.

Со свечена прослава беше одбележано поставувањето на темелите за новата хала за изработка на каросерии во фабричкиот комплекс на Porsche во Лајпцих. Халата е со површина од 75.000 метри квадратни и од почетокот на следната декада таму ќе се изработуваат каросериите за следната генерација на Macan. Спортската марка потврди дека овој модел во иднина ќе вози како чисто електричен автомобил, изработен врз платформата PPE (Premium Platform Electric).

Од пуштањето во работа во февруари 2000 година, во Лајпцих се инвестирани повеќе од 1,3 милијарда евра

Во 2002 година во овој град во Саксонија започна производството на Cayenne, кога фабриката вработуваше 259 лица. Macan стартуваше во 2011 година, што донесе и големо проширување на производствените капацитети. Веќе две години, таму се одвива и целосното производство на Panamera. Каросериите за Bentley исто така излегуваат оттаму. Фабриката моментно вработува 4.300 лица.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
19 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format