169
24 shares, 169 points

Porsche во понеделникот ги постави темелите за својот седми центар за клиенти. Тој се гради на патеката Хокенхајмринг, отворањето е планирано за следната есен

Во понеделникот (22.10) беа поставени темелите за седмиот Porsche Experience Center. Како локација за изградба на новата патека, којашто ќе биде наменета за возачко усовршување и за уживање за „усовршените возачи“ е избран познатиот Хокенхајмринг, во Германија. Сопствената патека на Porsche ќе биде поставена во рамките на постоечката гранпри-патека. Сопствениците на автомобил Porsche ќе можат да ги направат првите возења во новиот центар за доживувања во последниот квартал од следната година. Вкупната површина на градбата покрива 160.000 метри квадратни.

Центарот за доживувања во рамките на Хокенхајмринг всушност ќе опфаќа повеќе патеки и полигони за одржување најразлични видови и степени на возачки тренинзи. За искусување на возната динамика во различни услови, идните корисници на центарот ќе можат да возат по 2,7-километарска патека со сложен профил. На оваа таканаречена хендлинг патека или патека за управливост ќе бидат поставени различни динамички модули, односно површини под вода, симулатор на странично лизгање и три кругови.

Porsche Experience Center Hockenheimring 2

Имајќи предвид дека повеќе од половината од продажбата на Porsche моментно отпаѓа на СУВ-моделите, нормално е што на Porsche Experience Center Hockenheimring се гради и посебен парк за теренско возење. Тој ќе покрива површина до 5.200 метри квадратни и ќе поседува 16 единечни модули, коишто ги претставуваат вообичаените теренски пречки, како и нагорнини до 70 проценти, екстремно странично наведнување, возење преку карпи, преку канали, или возење преку дрвени стебла, поставени надолжно и попречно.

Во централната зграда на три катови ќе бидат изведени боксовите, во коишто воедно ќе се врши и предавање на возилата на клиентите. Ресторан, кафуле и деловни простории се подразбираат.

Кавалкада на Porsche го полираше македонскиот асфалт

Porsche ги напушта дизелите, преоѓа на хибриди и батерии

Porsche отвори бутик-салон во градот на модата

Porsche Panamera GTS како меѓустепен со 460 КС


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
24 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format