134
28 shares, 134 points

Јужнокорејскиот производител Nexen за првпат ќе испорачува гуми за фабричко вградување во Porsche Cayenne. Тоа е мошне убедлива потврда за квалитетот на гумите на Nexen. Моментно се преговара и за останатите модели на Porsche, а се гради и нова фабрика за гуми во Чешка.

Porsche Cayenne ќе излегува од фабрика со гуми Nexen N’Fera RU1 со димензија 255/55R18 109Y XL. Гумите од овој јужнокорејски производител за првпат наоѓаат примена за прво вградување во Porsche. Како што наведува производителот, N’Fera RU1 е пневматик за спортско возење, којшто се одликува со врвна стабилност во свијоци и спортска управливост.

Nexen применува технологија 3D-Nano Grip, за максимално искористување на сопирачкиот потенцијал на спортските модели, како и технологија Fast Reversible, заради оптимизација на трајноста и возните својства. Во конструкцијата на гумата се користи арамид-хибрид, како и специјално полнење на каскадите, што донесува подобра стабилност.

Со испораката на гуми за прво вградување за премиум производител од рангот на Porsche, Nexen добива одлична потврда за квалитетот на своите пневматици и шанса за градење на имиџот на марката пред публиката. Во план е испораката да ги опфати и останатите модели на Porsche, исто како и модели од други марки од премум сегментот.

Nexen почна да испорачува гуми за прво вградување во 2012 година и моментно повеќе производители на автомобили ги користат неговите пневматици. Развојот на нови производи се одвива во центрите во Кореја, Кина, САД ио Германија, додека производството се одвива во два погона во Кореја и еден во Кина. Од 2018 година ќе почне со работа и новата фабрика за пневматици на Nexen во Чешка.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
28 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743