137
22 shares, 137 points

Три години беа потребни за половина век стариот Porsche да се врати во првобитната состојба. Исклучително реткиот автомобил е 57-от произведен примерок од моделот 911. Тој е толку стар што и моделската ознака не му е 911.

По тригодишна реставрација, во музејот на Porsche се појавува автомобил на когошто производителот е особено горд. Porsche 911 со сериски број 57 е најстариот примерок од овој модел во историската колекција на марката. Црвеното купе е произведено во октомври 1964 и уште ја носи првобитната ознака „901“ – којашто мораше да биде сменета поради моделската номенклатура на Peugeot. Пред три години, Porsche го откупи автомобилот во руинирана состојба, за тој сега да се појави во музејот како штотуку излезен од фабрика.

Во првите неколку недели од почетокот на производството на наследникот на Porsche 356, автомобилите ја носеа ознаката 901

Германска тв-екипа во 2014 година случајно го пронашла возилото во запуштена состојба во шупа. По контактот со производителот се воспоставило дека станува збор за 57-от произведен примерок од „901“, со број на шасија 300.057. Потоа следела тригодишна реставрација со оригинални резервни делови, вклучувајќи замена на сите рѓосани делови од каросеријата, како и делови на моторот, менувачот, електриката и внатрешноста.

Автомобилот е од непроценлива вредност и сосема е сигурно дека повеќе нема да го менува сопственикот. Исто така е сигурно и дека овој 901 Nr. 57 ќе надживее уште многу примероци од годиштата по него.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
22 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743