153
20 shares, 153 points

Спортската марка продолжува да реди успеси. Во првите три месеци од годинава, Porsche постигна зголемување во продажбата, во прометот и во оперативната добивка.

Вкупно 38.663 возила на Porsche се испорачани на клиентите во првиот квартал од 2014 година, што е зголемување од 4,5 проценти во споредба со истиот период лани. Прометот порасна за дури 20 проценти, на 3,93 милијарди евра, додека оперативната добивка изнесува 698 милиони евра, односно 22 проценти повеќе отколку во ланскиот период. Драстично се зголемува и бројот на вработени за спортската марка од Цуфенхаузен. Додека пред само три години за Porsche работеа 13.000 лица, денес персоналот брои преку 20.000 вработени.

Позитивниот тренд се очекува да продолжи и во вториот квартал, со оглед на развојот на пазарите во Кина и САД. Продажбата ќе добие голем поттик и со воведувањето на новата моделска серија на компактниот теренц Macan.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813