106
15 shares, 106 points

Porsche е првиот автопроизводител што нуди поврзување на Apple Watch со возилото. На тој начин, возачот може да пристапи до функциите на Porsche Car Connect без потреба да посегнува по својот iPhone.

Паметниот часовник на Apple работи како дополнителен инструмент и дополнителна „команда“ во моделите на Porsche, поврзувајќи се со возилото преку iPhone. Часовникот на Apple информира за статусот на возилото и овозможува контрола и управување со одредени функции на возилото, преку гестикулација со дланките и допирање на дисплејот. Функцијата Remote, на пример, покажува дали се затворени вратите, прозорците, багажникот и сончевиот покрив. Со притискање со прст (функција „Force Touch“) возилото може и да се заклучи преку Apple Watch.

[quote_box_right]Со додавањето на Apple Watch се постигнува уште поголема индивидуалност и комфор во комуникацијата меѓу возачот и возилото преку Porsche Car Connect. Овој систем на Porsche ја користи мобилната мрежа, овозможувајќи комуникација со возилото на кое било растојание.[/quote_box_right]

Следна функција е „Сarfinder“ којашто ја покажува локацијата на возилото и по потреба го води сопственикот до автомобилот. Откако ќе се приближи до локацијата, возачот може да ги вклучи трепкачите или сирената на своето возило и на тој начин полесно да воочи каде се наоѓа возилото на големо паркиралиште или катна гаража.

Може да се контролираат и управуваат и најважните комфорни функции на хибридните модели на Porsche. Со поглед на дисплејот се проверува наполнетоста, досегот или преостанатото време за полнење на батериите. Во менито „Climate“, возачот со кусо допирање на екранот ја вклучува и климатизацијата во кабината.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

106
15 shares, 106 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format