130
18 shares, 130 points

Гордоста на германската автоиндустрија очекува продажбата годинава да достигне 200.000 возила, според планот поставен пред три години. Лани беше рекордна година за Porsche.

Во денешното соопштение, марката од Штутгарт објави дека лани продала вкупно 189.850 спортски возила и теренци, што претставува зголемување од 17 проценти во споредба со 2013 година. Porsche имаше одлична продажба во декември, со 20.644 возила, односно плус од дури 39 проценти. Тоа е првпат Porsche да постигне месечна продажба од преку 20.000 возила и во најголем дел е заслуга на новиот Macan.

Porsche поставува рекорди четири години по ред

Околу 34.000 од вкупно 45-те илјади купувачи на новиот спортски теренец од компакт класата Macan се новајлии во марката Porsche, односно претходно поседувале некој од моделите на Mercedes, BMW или на друг ривал. Најголем пазар на Porsche во минатата година е Европа со 60.805 возила (+19,1%), при што само на Германија отпаѓаат 23.841 возила (+15,5%), по што следат САД со 47.007 возила и Кина со 46.931 возила


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
18 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813