156
24 shares, 156 points

По точно една година од премиерата на марката, Polestar се вселува во новиот објект во Гетеборг, чијшто стил е ист со идните автомобили на електричната марка на Volvo: Минималистички и авангарден

Polestar го отвори новиот центар во Гетеборг, којшто е лоциран во кампусот на автомобилската групација Volvo. Со ваквата стратешка поставеност, вработените во новото седиште на електричната марка ќе можат директно да соработуваат со своите колеги од матичната марка и да ги користат придобивките од групацијата.

Целата фасада на центарот на Polestar е обложена со стакло

Зградата во чијшто стил доминира таканаречената „Polestar Cube“ е дизајнирана од шведското архитектонско биро Bornstein Lyckefors, во соработка со тимот на Polestar.

Белите стаклени површини на надворешната фасада на зградата, заедно со осветлените логоа, ја симболизираат улогата на марката Polestar како „водечка ѕвезда“ во правец кон дизајнот и технологијата на иднината, во рамките на автомобилската групација Volvo.

Polestar sediste Geteborg

Градбата го следи минималистичкиот и авангарден стил, којшто ја сочинува основата на целата марка, на автомобилите и на начинот на комуницирање со клиентите. Директорот на марката, Томас Ингенлат, зборува за стилот и намената на новиот објект: „Со новото седиште сакавме постоечката структура да ја претвориме во нова и модерна зграда во кампусот на Volvo Cars, којашто ќе ги изразува вредностите на нашата марка и ќе прерасне во инспиративно и посакувано место за работа за нашиот глобален тим.“

Отворањето на новото седиште се случува по точно една година од премиерата на марката Polestar во Шангај, Кина.

Досегашните настапи на Polestar на Женева, на Фестивалот на брзината во Гудвуд и на Пебл Бич секогаш беа придружувани со впечатлива архитектура

Во Кина моментно привршува изградбата на фабриката за производство на Polestar, лоцирана во Ченгду. Ингенлат најавува дека фабриката ќе оддава исто толку силен архитектонски печат, како управната зграда во Гетеборг. За само една година, Швеѓаните успеаја некогашното име од мотоспортот, а потоа и куќен тјунер, да го претворат во електрична марка автомобили со глобална ориентација.

Првиот салон на Polestar се отвора во Норвешка

Volvo ја објави цената за електричниот Polestar 1

Volvo гради фабрика за спортската марка Polestar во Кина

Премиум АГС е нов застапник на Volvo во Македонија


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
24 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743