165
21 shares, 165 points

Марката на Volvo што е специјализирана за погон на струја наскоро ќе почне да се среќава по патиштата во Скандинавија. Првата бродска пратка со Polestar 2 пристигна во Белгија, од кадешто возилата по копнен пат ќе продолжат за Норвешка и Шведска.

Првата бродска пратка со нарачани примероци од електричниот Polestar 2 пристигна во Европа. Возилата од електричната подмарка на Volvo беа истоварени во белгискиот пристанишен град Зебруге. За првиот чисто електричен модел на Polestar има неколку илјади нарачки во Шведска и Норвешка. Испораката на возилата е во август. Набрзо ќе пристигнат и возилата за клиенти во Белгија, Германија, Холандија и Велика Британија, а потоа следат и испораките за Швајцарија.

Електричната марка на Volvo осмисли и сосем нов пристап до клиентите. Место да биде присутна со класични салони, Polestar ќе организира привремени салони на прометни урбани места во земјите што се водечки во електромобилноста. Заинтересираните возачки и возачи ќе можат преку овие Polestar Spaces да договорат пробно возење. Марката претходно ќе објави во кои градови и во кој временски период ќе ги отвора своите попап-салони. Во истите ќе се организираат и разни настани.

Започнува производството на електричниот Polestar 2 во Кина

Polestar 2 производство Кина
Polestar 2 производство Кина

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *