156
22 shares, 156 points

Polestar 1, електричниот автомобил од подмарката на Volvo, првото возење пред публика ќе го има на Фестивалот на брзината во Гудвуд

Традиционалниот Фестивал на брзината во Гудвуд е местото кадешто публиката за првпат ќе го види Polestar 1 во движење. Престижното купе од подмарката на Volvo што е специјализирана за електричен погон ќе вози на ридската патека во Англија во средината на јули.

Во последниве години, во Гудвуд дебитираа важни автомобилски новитети, особено откако производителите почнаа да ги напуштаат класичните салони. Зад воланот на престижното купе ќе биде главниот тест возач на Polestar, Јоаким Ридхолм. На патеката што се наоѓа на приватниот имот на Лорд Марч ќе вози четвртиот тест-прототип од „единицата“ на Polestar.

Во меѓувреме се вршат завршни тестирања и дотерувања со останатите прототипи на неколку локации низ светот. Првите примероци од моделот што доби комплетно нова фабрика во Кина ќе бидат испорачани во средината на следната година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
22 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813