147
21 shares, 147 points

Специјалната верзија од Ferrari 488 Pista со ознака „Piloti Ferrari“ е достапна само за клиентите коишто ги бранат боите на Маранело на тркачките патеки

Непосредно пред денешниот почеток на најголемиот настан во мотоспортот, 24 часа Леман, Ferrari ја претстави специјалната верзија на Ferrari 488 Pista. Достапна само за клиентите кои ги бранат боите на легендарната италијанска марка на тркачките патеки, Piloti Ferrari е создадена токму во чест на шампионската титула на Ferrari во трките во издржливост.

Бројката 51 на вратите се однесува на автомобилот со стартен број 51 на тимот AF Corse, со когошто Алесандро Пјер Гуиди и Џејмс Каладо ги обезбедија актуелните шампионски титули во категорија на возачи и марки.

Главниот белег во надворешноста се тенките надолжни ленти во боите на италијанското знаме, по пример на тркачкиот 488 GTE. Победничкиот венец е во чест на шампионската титула во трките во издржливост, на којашто укажува и логото WEC и назнаката „Pro“, за натпреварувачката класа.

Боите на италијанското знаме се повторуваат и на праговите, заедно со бројот што секој купувач може да го избере по желба. Специјалната серија ја откриваат и S-каналот во мат боја и карбонскиот заден спојлер. „Piloti Ferrari“ 488 Pista ќе биде достапен во четири бои што произлегуваат од светот на мотоспортот: Корса црвена, Тур Де Франс сина, Дајтона црна и Нирбургринг златна.

Алкантарата на седишта е специјално пефорирана. Националните бои се гледаат и на рабовите на рачките за менување на степените и на патосниците од специјален материјал. Бројката што е испишана на каросеријата се повторува и на воланот. Сите делови од карбон се финиширани мат. Личниот печат го комлетира плочка со сериски број и карбонска облога на праговите на вратите, со лого „Tailor Made“.
Моторот на „Piloti Ferrari“ 488 Pista е истиот оној 3,9-литарски V8 со 720 КС којшто неодамна беше избран за најдобар мотор во светот, трета година по ред.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Piloti Ferrari 488 Pista

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
21 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813