132
23 shares, 132 points

Сопствениците на електрични автомобили некогаш имаат проблем да ги наполнат батериите, затоа што возила со обичен погон се паркираат пред полначите. Тоа обично се случува поради невнимание. Овој случај во САД е посебен: Возачи на пикапи намерно ги блокирале полначите на Tesla.

Возачка на Tesla од Северна Каролина била жртва на еден необичен протест. Возачи на пикапи ги блокирале сите слободни полначи на Tesla, поради што возачката не можела да го приклучи своето возило за полнење. Американскиот блог Jalopnik известуваше за овој груб случај, откако возачката претходно ги објави фотографиите на мрежата Reddit: „Пикапите ги блокираа сите полначи, а возачите извикуваа ‘f..к Tesla’”, пишува вознемирената дама.

Случајот од САД поттикна жешки дискусии по социјалните медиуми. Полначите на Tesla се поставени на станица за гориво. Сопственичката на електричниот автомобил пишува дека вработените на станицата ги натерале возачите на пикапи да ги отстранат возилата и да ги ослободат полначите.

Во групите на корисници на електрични автомобили на фејсбук честопати се прикажуваат блокирани полначи за струја, жаргонски „ICE-d“

Овој пример на блокирање поради нетрпеливост кон возачите на електрични автомобили е редок исклучок. Меѓутоа, во групите на корисници на електрични автомобили на фејсбук и други социјални мрежи, честопати се пријавуваат случаи кога полначите за струја се блокирани од обични возила. Жаргонски, полначите за автомобили на струја во тој случај се „ICE-d“, што доаѓа од „Internal Combustion Engine“, односно мотор со внатрешно согорување.

Полначите за струја честопати се блокираат ненамерно, затоа што возачите едноставно си наоѓаат слободен простор за паркирање. Токму од тие причини се врши впечатливо обележување на асфалтот и се поставуваат големи табли на коишто јасно се посочува дека станува збор за простор резервиран за корисниците на електрични возила. Тие, пак, можат да повикаат пајак-служба, а „прекршителот“ дополнително ќе плати и казна за погрешно паркирање.

Раздвижена атмосфера на станица со суперполначи на Tesla во Норвешка

Volkswagen ќе постави 2.400 полначи за електромобили во Британија

Opel поставува 160 полначи за електромобили во Риселсхајм

Кинескиот Nio има уште еден модел: Празната батерија се заменува со полна

Струја за сто километри со само три минути полнење

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
23 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format