158
68 shares, 158 points

PSA основа заедничка компанија со Nidec, којашто ќе ги произведува електромоторите за идните модели со електрифицирана погонска спрега од Peugeot и од останатите марки во групацијата. Седиштето на Nidec-PSA emotors се наоѓа во Поаси, во близина на Париз. Тука ќе се конструираат и развиваат погонски електромотори. Заедничката компанија во којашто партнерите вложуваат вкупно 220 милиони евра ќе фигурира и како добавувач, односно ќе ги нуди своите електромотори за останатите производители на возила.

Четириесет инженери веќе работат во седиштето на компанијата во Поаси, на коишто до крајот на летото ќе им се придружат уште триесетина инженери. Електромоторите што ќе се конструираат во овој центар за истражување и развој ќе се произведуваат во фабриката на Peugeot во Тремери, во регионот на Мозел.

Групацијата околу марката Peugeot веќе неколку пати најави дека понудата од модели ќе вклучува варијанти со благ хибриден погон (MHEV), со електричен погон (EV) и со плагин хибриден погон (PHEV). До 2025 година, сите модели од сите марки во рамките на групацијата PSA ќе бидат достапни во една од трите верзии со електрифицирана погонска спрега.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
68 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813