158
25 shares, 158 points

Автомобилот што му даде ново значење на поимот мултинаменско возило уште се продава во Јужна Америка. Peugeot Partner дури доживеа и моделско освежување, за да привлекува исто толку купувачи и во следните години

Peugeot Partner и Citroen Berlingo беа револуционерната двојка од доцните 1990-ти години. Тие се појавија како свеж и штосен спој на семејно возило и лесен транспортер, беа поевтини од дотераните компакти, а располагаа со многу повеќе можности. Пазарот ги обожуваше, македонскиот особено. Некои пазари уште ја имаат привилегијата да извадат свеж Peugeot Partner од салон, оној од првата генерација.

Peugeot Partner I-gen Brazil 2

Француската марка, на којашто честопати ѝ успевало да понуди модели што ги надживуваат и своите наследници, уште го нуди оригиналниот Peugeot Partner на големиот бразилски пазар. Додека Европа штотуку ги добива првите контингенти од комплетно новиот Rifter, во бразилските ценовници на Peugeot се појавува „ново“ моделско годиште на Partner Mk. I.

Бразилскиот Peugeot Partner по традиција вози и на етанол

Во понуда остана само товарната изведба, којашто сега доживеа модернизација. Промени во изгледот се непотребни, мултифункционалниот ван уште го има истиот изглед. Важниот новитет е под хаубата. Таму работи нов 1,6-литарски мотор, којшто во најдобрата традиција на бразилскиот пазар, може да вози и на бензин и на етанол.

Кога моторот согорува бензин, моќноста изнесува 115 КС, кога е етанол, таа се зголемува на 122 КС. Спринтот до темпо сто трае 14,5 секунди, а крајната брзина изнесува 164 километри на час. Сервоуправувањето отсега е стандард, но тоа не е единствениот новитет.

Peugeot Partner I-gen Brazil 3

Partner доаѓа стандардно опремен со клима уред, а со доплата и со дигитални инструменти. Тоа му дава посебен печат на автомобилот чијшто оригинален концепт е стар повеќе од две децении. Инструментите се преземени од C4 Picasso, кој сега е преименуван во Space Tourer.

Секако дека и Бразил нема да остане без новиот Rifter. Неговата продажба ќе стартува наесен.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
25 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format