168
22 shares, 168 points

Кристијан Милер (51), моментно шеф за развој во Opel, од 1-ви август го презема раководењето со одделот за конструирање на погонски системи и подвозје во концернот PSA, каде што припаѓа германската марка.

Новиот главен техничар доаѓа на местото на Ален Рапосо, кој ја напушта компанијата по сопствена волја и планира да им се посвети на личните проекти. Наследник на Милер во Риселсхајм ќе биде Маркус Лот (520, моментно заменик претседател за опрема и материјали.

Кристијан Милер е роден во Риселсхајм, има студирано машинство на Универзитетот Дармштат. Тој е директор на одделението за инженеринг во Opel Automobile GmbH од август 2017 година. Милер претходно бил заменик претседател во GM за развој на погонски системи во Европа.

Mokka: Уште еден Peugeot маскиран во Opel

Opel-Mokka-e
Opel-Mokka-e

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

168
22 shares, 168 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *