142
64 shares, 142 points

Концернот PSA стартуваше со производство на трицилиндарскиот мотор од 1,2 литар во Полска. Моторот од генерацијата EB се нуди во атмосферска и турбо верзија, а досега се произведуваше во Франција, во фабриките во Дуврин и Тремери, како и во Кина. Подоцна во текот на годинава ќе започне производството на моторот во Унгарија (Сентготард), во Мароко (Кенитра), а од 2020 година и во Индија (Хосур).

Французите досега имаат произведено 3,8 милиони примероци од двете верзии на моторот EB. Дополнителните производствени капацитети за моторот во полскиот Тиши се резултат од преземањето на Opel и вградувањето на моторите на Peugeot на местото на германските мотори во новите модели од Риселсхајм, кои користат заеднички платформи и техника со моделите на францускиот концерн.

Петстотини електрични Peugeot за жителите на Париз

PSA го менува дизајнот на Opel да не личи со Buick

Opel ќе развива седишта и менувачи за PSA


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
64 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format