125
17 shares, 125 points

Француската марка потпиша договор со AllurGroup за производство на автомобилите на Peugeot во Казахстан. Пазарот во оваа земја в година ќе достигне 200.000 продадени возила.

Пазарот на нови автомобили во Казахстан забележа голем раст во последните неколку години. Во следната година се очекува тамошниот пазар да достигне 200.000 продадени возила, што е трипати повеќе во споредба со 45-те илјади возила во 2011 година. Со локалното производство на своите модели, Peugeot очекува да ја зголеми профитабилноста во Казахстан и целиот регион на поранешните советски републики. Peugeot уште не открива дали овие примероци ќе се продаваат и во регионот на Јужна и Источна Европа.

Peugeot ќе ги монтира автомобилите од готови модули во фабриката Sarayka Auto Prom во Костанај, којашто е во сопственост на AllurGroup. Првиот модел што ќе излезе од монтажните хали ќе биде Peugeot 301, кој воедно е и најпродаван модел на француската марка во Казахстан. Во 2017 година, продукцијата треба да достигне 12.000 примероци, а планот е таа натаму да се подигне и до 17.000 возила годишно.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
17 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format