129
18 shares, 129 points

Peugeot ќе стартува со комплетно нов автомобил на релито Дакар. Не е изненадување што тој ќе вози под ознаката на штотуку претставениот спортски теренец 3008.

Peugeot 3008 DKR е наследникот на 2008 DKR со когошто Стефан Петерхансел во јануари ја постигна својата дванаесетта победа на Дакар. Французите повторно се решија за погон на две тркала кај новиот автомобил. Познатиот трилитарски дизел V6 со битурбо натполнење, поради новите регулативи со коишто се ограничува пречникот на дифузорот ќе испорачува за 20 КС помалку, но затоа ќе располага со поголем вртежен момент при ниски вртежи.

Карлос Саинц ќе стартува со Peugeot 3008 DKR веќе во октомври, на Рели Мароко. Неговиот тимски колега Депре ќе вози со 2008 DKR.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

129
18 shares, 129 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813