127
17 shares, 127 points

Групацијата PSA и компанијата Urysia потпишаа договор за монтажа на возила на Peugeot во Кенија. Монтажата ќе стартува веќе во јуни годинава, со годишен капацитет од преку 1.000 возила, со коишто ќе се покријат потребите на кенискиот пазар на автомобили.

Церемонијата на потпишување на договорот се одржа во претседателската резиденција во Најроби, во присуство на претседателот Ухуру Кенјата и на францускиот министер за економија и финансии Мишел Сапен.

Компанијата Urysia е увозник и дистрибутер за возилата од марката Peugeot во Кенија од 2010 година. Во африканската земја прво ќе стартува монтажата на моделот од средната класа Peugeot 508, за набрзо потоа да следи и новиот компактен кросовер Peugeot 3008 SUV.

Договорот е дел од стратегијата за глобално проширување на марките од групацијата PSA. По овој повод, претедателот Ухуру Кенјата изјави: „Автомобилите на Peugeot отсекогаш биле прочуени по трајноста и издржливоста. Горди сме да им посакаме повторно добредојде“. Француската марка вршеше завршна монтажа во Кенија во периодот меѓу 1974 и 2002 година.

Групацијата PSA планира да ја зголеми продажбата во Африка и Средниот Исток, со цел да достигне еден милион возила до 2025 година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

127
17 shares, 127 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format