150
21 shares, 150 points

Концернот на Peugeot и Citroen постави нов човек да раководи со продажбата во Кина и Југоисточна Азија. Француските марки годинава имаат за две петини намалена продажба на најголемиот автомобилски пазар во светот.

Францускиот PSA го отпушти менаџерот којшто беше задолжен за продажбата на кинескиот пазар. На местото на Денис Мартин доаѓа Карлос Гомез. Лани, Мартин беше поставен за прв човек за регионот на Кина и Југоисточна Азија. Причина за неговата смена е катастрофалниот пад во продажбата на француските марки. Меѓу јануари и ноември, марките на PSA продале за 37 проценти помалку возила отколку во истиот период лани.

Според PSA, смената е направена во чекор со глобалното проширување на концернот

Новиот регионален шеф за Peugeot и Citroen во изминатите седум години го раководеше бизнисот на концернот во Латинска Америка. Пред преоѓањето во PSA во 2010 година, 53-годишниот менаџер има работено за Fiat и Renault.

Кина е најголемиот и најважен автомобилски пазар во светот. Концернот PSA досега не успеа да го оттргне имиџот на евтини марки од Peugeot и Citroen. Французите повеќе се ориентираа на европскиот пазар. Во меѓувреме се најавува можност, Opel како нова членка во групацијата, во следните неколку години да стартува на кинескиот пазар. Во времето на General Motors, германската марка не смееше да ги продава своите автомобили на големиот азиски пазар.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
21 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743