162
21 shares, 162 points

Строгите норми за издувни гасови доведоа до големо поскапување на паладиумот. Автомобилската индустрија го користи овој благороден метал во производството на катализатори.

Цената на благородниот метал паладиум во понеделнкот достигна историски рекорд. Цената за фина унца (31,1 грами) првпат надмина 1.800 американски долари. Новиот рекорд се 1.805 долари. Тоа се два проценти повеќе отколку во петокот.

Рекордните поскапувања на паладиумот не се нов феномен, туку истите се забележуваат неколку месеци наназад. Само од почетокот на годинава, цената за благородниот метал, којшто меѓу другото се користи и во автомобилската индустрија, во производството на катализатори, порасна за повеќе од 40 проценти.

Како причина за тоа се наведува зголемената побарувачка, поради воведувањето на построги норми за издувни гасови во Европа и во Кина. Дополнително се јавуваат и тесни грла во понудата на скапоцениот метал. Експертите за суровини ценат дека пазарот на паладиум со години наназад се снабдува недоволно, што доведува до енормното поскапување.

Боливиските резерви од литиум ќе станат новото „црно злато“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
21 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *