173
22 shares, 173 points

Opel ќе плати трицифрена милионска сума за инженерската компанија Segula да го преземе вишокот работници од производителот на автомобили. Планот е до крајот на месецот во Segula да преминат околу 700 работници на Opel.

Автомобилскиот производител Opel ќе посегне длабоко в џеб за инженерската компанија Segula да ги преземе работниците од Риселсхајм. Според објавата на германскиот економски неделник „Виртшафтсвохе“, Opel ќе префрли опколу 190 милиони евра на сметката на Segula. Информацијата произлегува од писмото коешто неделникот го има на увид.

Досега се префрлени 10 милиони евра, како еден вид бонус, затоа што Segula ги презема и објектите и постројките на Opel. До 30-ти август, најмногу 687 вработени на Opel треба да се префрлат на платниот список на инженерската компанија.

Продажбата на делови од развојниот центар на Opel во Риселсхајм е дел од санацијата на компанијата, по преземањето од PSA во август 2017 година. Opel неодамна пријави рекордна оперативна заработка од околу 700 милиони евра за првото полугодие.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

173
22 shares, 173 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *