135
26 shares, 135 points

Opel почнува ново дизајнерско поглавје по преоѓањето во PSA. На постоечкиот стил на моделите на Opel ништо не му недостига, но проблемот е Buick. Половина од неговата моделска понуда се состои од германски автомобили под американско лого

Opel и PSA функционираат пристојно откако германската марка премина во концернот кадешто „лавот“ го има главниот збор. Но, Opel сега ќе воведува комплетно нов дизајн за своите модели, и тоа ќе почне да се реализира уште в година, со претставувањето на новата генерација на Opel Corsa. Марката со молња во маската ја прикажа и шемата, којашто ќе важи за сите идни модели од Риселсхајм.

Шемата ги прикажува главните црти на маската и предните светла, со коишто Opel подобро ќе се вклопи покрај останатите марки во францускиот концерн. Како конкретно ќе изгледаат новите модели на Opel, ќе се покаже преку концептниот автомобил чијашто премиера е потврдена за салоноот во Париз наесен. Дизајнот ќе ја достигне кулминацијата дури во 2025 година, кога ќе почнат да пристигаат моделите на Opel кои целосно се развиени во новиот концерн.

Главниот белег на новото лице на Opel е големата и впечатлива молња. Логото на марката се наоѓа во средиштето на крстот, чијшто вертикален дел го претставува наборот по целата должина на хаубата и попречниот дел во браникот, додека хоризонталниот дел со сочинуваат дневните светла со препознатлива форма. Дизајнот ќе остава појасен и посмел впечаток, симболизирајќи ги традиционалните германски доблести во техниката и во квалитетот на изработката. Opel го нарекува дизајнот „New Germanness“.

Buick-Regal-Sportback

Вистинската причина за смената на актуелниот дизајн сепак е друга. Неколку години наназад, марката Buick, којашто по ново е позиционирана како премиум марка во портфолиото на General Motors, буквално го менуваше само логото на Opel со своето и ги продаваше германските автомобили на пазарите во САД и Кина како свои. Сето тоа беше в ред, затоа што Opel и Buick беа дел од истиот концерн.

Германците во меѓувреме го сменија концернот и блискоста со Buick пречи, иако двете марки немаат заеднички пазари. Но, фановите на Opel сепак немаат причина за вознемиреност, затоа што марката досега силно зависеше од американската централа, вклучувајќи го и дизајнот. Тоа што ќе се случува со дизајнот на Opel во иднина, може да биде само добредојдено и автентично освежување на сцената.

Во галеријата издвоивме неколку актуелни модели на Buick, коишто покажуваат јасна поврзаност со моделите на Opel.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Модели на Buick со сменето лого на Opel

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
26 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813