169
23 shares, 169 points

Во матичната фабрика на Opel повторно ќе се скусува продукцијата, јавува германскиот економски дневник „Ханделсблат“. Место 42 возила, во Риселсхајм ќе се произведуваат само 35 возила на час

Германскиот „Ханделсблат“ објави дека Opel повторно ќе ја скуси продукцијата во фабриката во Риселсхајм. Според економскиот дневник, часовната продукција ќе се скуси од сегашните 42 на 35 возила. По неодамнешното завршување на летните одмори, менаџментот веќе ја намали часовната продукција од 55 на сегашните 42 возила.

Како што понатаму објавува дневникот, дополнително се планира производствените линии во главната фабрика на Opel да мируваат комплетно во времетраење од 7 денови, во периодот меѓу 1-ви и 29-ти октомври.

Opel Insignia и Zafira Tourer спаѓаат во сегментите што бележат намалување на продажбата

При актуелните состојби на пазарот, драстичното смалување на производството на Opel не треба да е изненадување. Во фабриката во Риселсхајм се произведуваат Insignia и Zafira Tourer. Двата модела спаѓаат во пазарни сегменти коишто повеќе не се интересни за купувачите и продажбата нагло опаѓа. Наспроти тоа, пазарот останува ненаситен за СУВ-модели од сите големини и видови. Дополнителен проблем е тоа што на Zafira веќе ѝ се познаваат годините.

Opel Ники Валде, рекорд 1
Ники Валде успеа: 1.088 километри со велосипед за 24 часа

Opel Insignia и Opel Zafira се модели што се развиени во времето на GM. Германската марка во 2017 година премина под покривот на PSA. Оттогаш е подобрена ситуацијата во марката и наводно се постигнува и оперативна заработка. Француските сопственици сепак негодуваат за тоа што ефикасноста во фабриките на Opel е пониска во споредба со фабриките на PSA.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
23 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format