128
21 shares, 128 points

Како дел од групацијата PSA, Opel ја добива слободата што ја немаше под General Motors и почнува да ги освојува пазарите надвор од Европа. Уште во текот на годинава ќе стартува монтажата на модели на Opel во новата фабрика на PSA во Намибија. Со овој чекор, Opel планира да го зајакне своето пазарно присуство во Јужна Африка.

Во првата фаза, во Валвис Беј ќе се врши завршна монтажа на компактниот теренец Opel Grandland X. Во монтажата ќе се користат готови модули (SKD, Semi Knocked Down) коишто ќе се испорачуваат во фабриката во Намибија. Првите возила може да се очекуваат веќе во втората половина од годинава. Подоцна ќе следат и други модели.

Возилата ќе се водат како локална продукција и ќе бидат ослободени од царина и други давачки, што ќе ги направи поконкурентни на пазарот. Како кусо потсетување, Македонија во 1990-те години беше мошне блиску до стартување со локална монтажа на Audi A3.

До 2020 година ќе се достигне продукција од преку 5.000 возила на Opel и Peugeot

Фабриката е заедничка инвестиција на групацијата PSA и Корпорацијата за развој на Намибија (NDC). Освен Opel, во Валвис Беј ќе се монтираат и модели на Peugeot. Планот е до 2020 година да се достигне монтажа на повеќе 5.000 примероци на годишно ниво.

До 2025 година, Opel треба повеќе од 10% од вкупната продажба да ги постигне на пазари надвор од Европа. За таа цел ќе се зајакнува присуството на германската марка на 15 постоечки извозни пазари во Азија, Африка и Јужна Америка. Паралелно со тоа, до 2022 година треба да се стартува на повеќе од 20 нови извозни пазари.

Opel во минатите неколку месеци потпиша договори за соработка со нови дилери во Јужна Африка, Мароко и Тунис, кадешто исто така се очекува раст во продажбата во следниот период.

Opel Senator пред 40 години им ги мрсеше конците на Mercedes & Co

Кои се добавувачите на компоненти за: Opel Insignia

Opel Astra е автомобил на годината во Јужна Африка


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

128
21 shares, 128 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813