146
22 shares, 146 points

Новата генерација на Opel Corsa ги користи придобивките како дел од групацијата на Peugeot. Развојот на традиционалниот модел на Opel ќе чини двојно помалку од досега

Марката од Риселсхајм ќе постигне значајна заштеда во развојните трошоци за следната генерација на Opel Corsa, благодарение на заедничкиот развој во рамките на групацијата PSA. За новата генерација на традиционалниот модел на Opel, чијашто премиера се очекува в година, трошоците за развој ќе бидат двојно пониски отколку што биле потребни за постоечкиот модел.

Со тоа што Opel ќе користи заеднички платформи со останатите марки во концернот, секој следен нов модел ќе биде меѓу 20 и 50 проценти поевтин за развој во споредба со својот претходник. Според шефот Михаел Лошелер, развојниот центар во Риселсхајм ќе има клучна улога во концернот. Една од задачите на центарот кој има лансирано голем број легендарни модели ќе биде да го обезбеди печатот на Opel во новите модели. Таму наводно ќе се развиваат и комплетно нови модели.

На платформата отпаѓаат околу 60% од трошоците за развој на нов модел

Новата Opel Corsa ќе користи заедничка платформа со Peugeot 208, на когошто исто така му претстои замена. Концернот на Peugeot веќе потврди дека двата модела ќе се нудат во верзија со погон на струја. Електричната Opel Corsa ќе следи една година по премиерата на францускиот близнак во 2019 година.

Каросеријата и внатрешноста и натаму ќе носат посебен печат на Opel. Наспроти тоа, моторите и менувачите ќе пристигаат од францускиот партнер.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
22 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format