138
23 shares, 138 points

Налето пристига новата генерација на мултинаменскиот Opel Combo. Исто како кај останатите „нови“ модели на германската марка, техниката пристига од PSA. Во исто време и Citroen го претстави новиот Berlingo, а во следните денови ќе им се придружи и Peugeot.

Opel Combo повеќе не е Fiat Doblo, туку е Citroen Beringo и Peugeot Partner. За разлика од претходната генерација на комбито со милион намени, новиот Combo не е развиван на иста основа со Doblo, туку со новиот француски партнер PSA. Нарачките стартуваат веќе во мај, испораките следуваат по летните одмори.

Исто како Citroen Berlingo, којшто се појави во новата генерација пред само неколку денови, новиот Combo за првпат ќе се нуди во две верзии со различно меѓуоскино растојание. Со должини од 4,40, односно 4,75 метри, двете варијанти на комбито нудат простор за пет или седум патници. Две лизгачки врати отстрана следат како стандард. Новитет е можноста за отворање само на стаклото во задната врата. Просторот за багаж или товар се движи меѓу 597 и 2.693 литри.

[ПРЕМИЕРА] Откријте го новото Citroën Berlingo: самоуверен изглед, 3 независни задни седишта со опција за склопување,…

Posted by Citroën on Friday, February 16, 2018

Просторноста е силна страна на овој каросериски концепт, но и варијабилноста. Доколку се собори и совозачкото седиште, внатре може да се превезуваат предмети долги до 2,7 метри. Бројни прегради насекаде се грижат за ред во кабината.

Opel не открива детали за моторите, иако е јасно дека ќе се користат погонските единици на PSA. Повеќе информации има околу опременоста. Во новиот Combo ќе се нуди проекциски дисплеј, радарски темпомат што самостојно го одржува растојанието и камера за читање сообраќајни знаци. Камера за рикверц исто така ќе стои на избор во списокот на дополнителна опрема, а не недостигаат и греење на седиштата и воланот, како и голем панорамски покрив.

Откако Citroen и Opel ги прикажаа своите мултинаменски модели, останува во следните денови уште Peugeot да го комплетира триото. Разликите меѓу моделите се сведуваат на козметички карактер.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
23 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743