150
20 shares, 150 points

Opel ја повикува актуелната генерација на Astra во сервис заради проблеми со ладењето на моторот. Во најлош случај може да се запали моторот. Проблемот е во лабавиот пластичен капак.

Марката со молњата во маската ги повикува во сервис сите примероци од актуелната моделска генерација на Astra (Astra J) со бензински мотор, коишто се произведени во периодот меѓу 2010 и 2012 година. Постои опасност вентилаторот на моторот да се блокира поради лабавиот капак на акумулаторот, по што следува прегревање на моторот поради недоволно ладење, а на крајот и можен пожар во возилото.

Поправката во сервисните работилници ќе се одвива во три чекори. Прво ќе се отстранува капакот на акумулаторот, потоа ќе се монтира дополнителен адаптер за каблите. Интервенцијата ќе трае половина час.

Со тоа Astra J се надоврзува на несреќната кариера на претходникот. Astra H (од 2004 година) имаше проблеми со турбополначите (1,9-литарскиот дизел до септември 2006), со контролната електроника на моторот (дизели и бензинци до ноември 2005), прскалки (1,6-литарски бензинец до октомври 2004), софтверот за регенерација на филтер за честички чад (дизели до ноември 2007), вентили за рециркулација на издувни гасови (бензинци до декември 2005, 1,9-литарски дизел со септември 2006) и електриката (пресилната струја на полнење ги оштетуваше акумулаторите – кај 1,9-литарскиот дизел со септември 2006). На крајот, стартерот продолжуваше со работа кај 1,6-литарските бензинци до октомври 2005 и 1,7-литарските дизели до септември 2007).


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743