139
22 shares, 139 points

Новиот француски сопственик на Opel ќе ги произведува своите бензински мотори во една од фабриките на германската марка. Во Унгарија или во Полска во иднина ќе се произведуваат мотори на Peugeot.

Во фабриката на Opel во унгарскиот Сентготхард или во фабриката во Тиши, Полска, во иднина ќе се произведуваат бензинските мотори на Peugeot. Францускиот концерн PSA се реши за оваа опција, место за проширување на капацитетите во сопствената фабрика во Словачка, како што првично се планираше. Во словачката фабрика во Трнава моментно се произведуваат градските автомобили Peugeot 208 и Citroen C3.

Opel Senator пред 40 години им ги мрсеше конците на Mercedes & Co

Производството на мотори се сели од Словачка со цел да се ослободи повеќе простор за производството на новите модели. Планираните модели се базираат врз идната модуларна платформа на PSA и можат да користат бензински или дизел мотори, но и електричен погон. Уште не е потврдено дали изборот ќе падне на Унгарија или Полска.

[tie_slideshow]

[tie_slide]

Блиц инфо · Opel Szentgotthárd Kft.

Фабриката во Сентготхард е отворена во 1992 година, со производството на Astra (F). Две години претходно, General Motors потпишува договор за заедничка инвестиција со унгарскиот производител Raba. Во модерната фабрика за мотори се произведуваат три- и четирицилиндарски бензински мотори со зафатнина од 1,0 до 1,6 литар. Дизел моторите со средна големина на зафатнина исто така се произведуваат во Унгарија.

[/tie_slide]

[tie_slide]

Блиц инфо · Opel Manufacturing Poland Sp. o.o.

Фабриката во Тиши е основана од Isuzu Motors Polska (SPOL) и стартуваше со производство на дизел мотори (1.7 DTI) во 1999 година. Оттогаш во фабриката се произведени над два милиони мотори. General Motors го презеде претпријатието во 2013 година и го основаше GM Powertrain Poland.

[/tie_slide]

[/tie_slideshow]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
22 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format