137
18 shares, 137 points

На салонот во Франкфурт Opel ќе го претстави концептниот автомобил Monza, како најава за враќање на престижното купе во понудата на марката.

Марката со молња во маската денес го прикажа за прв пат изгледот на концептниот автомобил со кој што се најавува скорешно враќање на престижното купе Monza. Првите објавени фотографии го откриваат само носот на возилото, но и тоа е сосема доволно да се насети радикална промена во идниот дизајн на марката, која што веројатно ќе биде отпочната со купето од врвот на понудата, а потоа ќе се пренесе и на сите идни модели на Opel.

Тимот од 6.000 инженери, техничари и дизајнери кои што работат на следната генерација на модели од марката се сосредострочија на две работи кај концептниот автомобил, на ефикасност и на мрежно поврзување. За таа цел, Monza Concept користи напредни материјали, врвна аеродинамика и иновативни погонски решенија.

Новиот дизајн оддава голема доза на самодоверба, со впечатлива маска, остри линии на светлата и со хромирана лента во маската која што се задебелува во краевите. Впечатокот го заокружуваат големите отвори за воздух во стил на тркачките болиди. Во целина, наспроти актуелниот дизајнерски говор кој оддава моќ и цврстина, Monza воведува атлетски и лесни линии на каросеријата.

Првата генерација на купето Monza, чие што име го презема концептниот автомобил, се појави кон крајот на 1970-те години, базирано на техниката од големата лимузина Senator.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format