150
23 shares, 150 points

Групацијата PSA ќе се шири на светскиот пазар. Трите носечки марки на францускиот производител ќе се насочат кон посебни региони, без притоа да си пречат при освојувањето на новите пазари.

Opel ќе се врати на големиот руски пазар, по преоѓањето во PSA. Францускиот концерн планира значајно зголемување на продажбата надвор од Европа. За таа цел, Opel го добива под надлежност рускиот пазар, Peugeot ќе се посвети на северноамериканскиот пазар, додека на Citroen ќе му припадне Индија.

Германската марка се повлече од рускиот пазар во 2015 година, во времето кога Opel уште беше дел од американскиот концерн General Motors. Причината беше драстичното намалување на продажбата на возила во Русија. Шефот на финансии во PSA, Филип де Ровира, цени дека за Opel е важно да се шири на светскиот пазар. Но, тоа нема да се случи по секоја цена. Услов е бизнисот во странство да биде профитабилен. Французите го презедоа Opel во август 2017 година.

Само нови моделски серии за враќањето на Opel во Русија

Германската марка ќе биде присутна на пазарот во Русија само со нови моделски серии. Opel ќе ги продава само моделите што користат платформа од PSA. Тоа значи дека моделите како Astra или Mokka, кои беа развиени во времето на General Motors, нема повторно да се појават на рускиот пазар. Дел од моделската понуда ќе се произведува локално во фабриката на PSA во Калуга, додека дел ќе се увезува.

Топ 10 Најпродавани автомобили во Русија

Lada продала 360.000 возила на рускиот пазар лани

Opel првпат профитабилен по 20 години

Opel GT спортуваше уште пред Manta и Calibra


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
23 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format