152
20 shares, 152 points

Паметниот часовник Olio Model One со цената е позициониран во премиум сегментот, има тркалезен дисплеј и може да се поврзе со паметен телефон што работи со iOS или со Android.

Американската фирма Olio го претстави својот прв паметен часовник. Исто како Apple Watch, „првиот модел“ на Olio е позициониран во премиум сегментот. Изведбата со куќиште во сребрена боја чини 595 долари, додека црната верзија почнува од 745 долари. За обата модела се достапни три различни ремени од кожа и еден ремен од челик. Првата серија преднарачки е ограничена на 500 примероци, а испораката ќе стартува в лето.

Паметниот часовник од Olio поседува куќиште од не’рѓосувачки челик со пречник од 47 милиметри, коешто е водоотпорно и од задната страна нуди приклучок за полнење. Со кожен ремен, Olio е тежок 81 грам, додека верзијата со челичен ремен тежи 161 грам. Говорните наредби се примаат преку вградениот микрофон, има и подршка за Bluetooth 4.0 und LTE.

Olio Model One е компатибилен со Android (4.3 или понов), како и со iOS (најмалку iOS 9). Според производителот, батеријата трае до два дена. Преку офлајн-модус, времето на работа може да се продолжи. Часовникот ги прикажува известувањата од паметниот телегон по хронолошки редослед, при што на тркалезниот дисплеј се појавуваат пропуштените пораки, а може да се повикаат и претстојните термини. На различните известувања се одговара со движење со прстите. Софтверот вклучува и клауд-асистент Olio Assist, којшто ги учи навиките на сопственикот. Со Olio може да се управува и со производи од трети производители, како термостати, брави или звучници.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format