130
22 shares, 130 points

Нова генерација на Mazda 3 и првиот електричен автомобил на јапонската марка се потврдени на агендата за следната година. Тоа официјално го потврди Џеф Гајтон, првиот човек на Mazda во Европа. Идната генерација на јапонскиот компакт ќе го преземе изгледот на дизајнерскиот концепт Mazda Kai од ланскиот салон во Токио.

Но, новитети има и во техниката. Mazda ја воведува на голема врата новата генерација погонски единици Skyactiv-X. Тоа е реализација на долгогодишната идеја на инженерите во целата бранша, лесното качување вртежи и смирената работа на бензинскиот мотор да се спојат со предностите на дизелот во штедливоста и вртежниот момент. Накусо и најгрубо објаснето, тоа е бензински мотор којшто во зависност од условите ја пали смешата класично, или под дејство на компресија, како дизел.

Ванкел моторот се враќа во Mazda, но само како генератор во идниот електричен модел

Љубителите на марката ќе се израдуваат и на вториот голем новитет за 2019 година. Mazda ќе го претстави својот прв електричен автомобил, во чијашто погонска спрега се враќа ванкел моторот на Mazda, којшто ќе функционира како генератор. Тоа е слично на BMW i3, кај когошто постои можност да се нарача малечок мотор што го снабдува електромоторот со енергија. Но, компактната конструкција и специфичната смирена работа на ванкелот ќе му дадат посебен печат на електромобилот на Јапонците.

Секогаш кога ќе се спомне ванкел, следува и прашањето, кога Mazda ќе го врати спортското купе RX во својата понуда. Гајдон: „Додека не се случи револуција во техниката на ванкел моторот, нема да се појави нов спортски модел со таков мотор.“ Како слаби точки на моторот со ротирачки клипови, именуван по изумителот Феликс Ванкел, остануваат издржливоста и високата потрошувачка на гориво и масло.

Но, не е исклучено дека ванкелот ќе се врати во Mazda. Пред пет години никој не веруваше дека диз-ото (од дизел и ото) ќе доживее сериско производство.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Mazda Kai Concept

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Mazda Vision Coupe е концептен автомобил на годината

CX-5 ѝ донесе рекордна продажба на Mazda

Mazda Kai ја најавува новата тројка за 2019 година

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
22 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743