170
22 shares, 170 points

Кинеската марка електрични скутери NIU стартува со продажба и на европскиот пазар. Прв модел е N1S Civic со електромотор од Bosch интегриран во задното тркало, со 3,3 КС и вртежен момент од 110 њутнметри. Посебноста на електричниот скутер со досег до 70 километри е отстранливата батерија. Таа тежи десет килограми и може за полнење да се однесе дома или в канцеларија.

Диск сопирачките при активирање враќаат до десет проценти од кинетичката енергија и на тој начин ја полнат батеријата. Со вградениот модул GPS/GSM, скутерот може да се поврзе со паметен телефон и во секое време да се лоцира, на пример во случај на кражба. Следењето на сателитскиот сигнал сепак зависи од локалниот дистрибутер. Преку мобилната апликација може да се води евиденција за извозениот пат и други возни податоци. Во случај на дефект, апликацијата може да ја отчита меморијата за грешки во скутерот.

Цената на NIU N1S Civic на европскиот пазар изнесува 2.700 евра. Производството се одвива во кинескиот Чанжу, во фабрика со површина од 20.000 метри квадратни и годишен капацитет за 1,5 милион возила.

[FAG id=25934]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

170
22 shares, 170 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format