132
22 shares, 132 points

Nissan го прикажува идниот дизајнерски правец на марката преку студијата на компактен кросовер со шест седишта. Nissan Xmotion има премиера на салонот во Детроит, кој се одржува до 28-ми јануари.

Концептот Nissan Xmotion го покажува идниот изглед на кросоверите од марката. Највпечатливи детали се предните светла во форма на потковица и ново толкување на карактеристичната V-маска, заедно со агресивно стилизирани отвори за воздух отстрана.

Nissan Xmotion 3

Вообичаено за студиските автомобили, Xmotion стои на џиновски бандажи од 21 инч. Отстранливиот „делфин“ на покривот е составен дел од концептот на автомобилот. За изгледот на задните светла, дизајнерите се инспирирале од јапонските мајстори за дрво. Седиштата се поставени во конфигурација 4+2, со засебни седишта во три реда – четири седишта за возрасни патници и две за деца.

Nissan Xmotion се повикува на јапонската традиција и култура

Внатрешноста исто така влече корени од Јапонија, конкретно од типичниот крајолик на островската земја и од занаетчиската умешност. Технологијата на автономно возење не смее да отсутвува, имајќи предвид дека Nissan вложува многу во нејзиниот развој. Дизајнерите имале намера да ја пренесат сликата на поток што тече по подот, со средишна конзола што го премостува истиот.

Nissan Xmotion 6

Главниот елемент во кабината е примената на традиционалната столарска техника наречена канава цуги, којашто вобичаено се користи кај храмовите. Наспроти тоа, изгледот на арматурната табла е модерна интерпретација на традиционалната постапка на обработка на дрво, наречена кигуми.

Внатре се наоѓаат дури седум дисплеи: Три главни дисплеи се поставени средишно, по еден на секој крај од таблата, еден како дигитален ретровизор и еден дисплеј во средишната конзола. Стандардно за концептните автомобили, ракувањето со повеќето функции во возилото се врши преку гестикулација, но и со движење на погледот.

[FAG id=30503]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
22 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format